NOWOŚCI

Wydarzenia

    Kuracje u pilickich
      wód

    Brzegiem Pilicy
      i… - rekordowo!

    Orkiestra z czołgiem
      i… hutnikiem

    Przez odrzwia
      do hutnika

    Andrzejki pełne magii

    Sztuka tworzona
      w… okopach

    „Dotknięcie” wielkiej
      wojny

    Echa Wielkiej Wojny
      nad Pilicą


 Wystawy

    Kuracje u pilickich
      wód

    Pilickie przeprawy

    Mosty w Skansenie

    Wojna zatrzymana w      Pilicy


Opisy

    "LUFCIK"


 Galerie

    Kuracje u pilickich
     wód

    Brzegiem Pilicy
      - rekordowo!

    Markowe Groty
      Nagórzyckie

    Groty magiczne

     Jak w czterdziestym
     czwartym pod
     Studziankami…

    Na pilickiej rubieży.
     Styczeń 1945

    Most wysadzony!

    Majówka w skansenie

    „FAMO” znów nad
      Pilicą

    Pod Inowłodzem
      i Dęborzeczką

    Linia Pilicy
     – przełamana!

    Bronili Niebieskich
     Źródeł…

    Bliźniaczy bróg


Z LOTU PTAKASUBSKRYPCJA

Jeżeli chcesz być powiadamiany o nowościach na stronie podaj swój email:


Powrót na stronę główną

Przed kamerami TV - Racuchy Pani Krystyny


 Przed kamerami TV - Racuchy Pani Krystyny - 15.01.2007

W piątek, 12 stycznia, Skansen Rzeki Pilicy odwiedziła ekipa telewizyjna, realizująca program „Regionalne smaki” emitowany w TVP 3 Łódź. Kolejne odcinki tego programu przedstawiają urokliwe miejsca województwa łódzkiego oraz prezentują potrawy charakterystyczne dla danego regionu, a w ostatnich czasach coraz bardziej zapomniane.

Tym razem realizatorzy postanowili przybliżyć widzom postać Krystyny Wieczorek, autorki 3-tomowej sagi rodzinnej pt. „Młyn na Stawkach – Młyn nad Czarną”. Cieszy się ona wielkim zainteresowaniem wśród czytelników. Przedstawia bowiem w sposób niezwykle wierny, ale i malowniczy życie na dawnej wsi. Można w niej znaleźć zwyczaje ludowe, przyśpiewki, a także całe mnóstwo przepisów na potrawy regionalne. Sposób przygotowania dwóch takich przysmaków przedstawiła osobiście autorka wspomnianej sagi.

Pani Krystyna, ubrana w wełniak należący niegdyś do Marii – głównej bohaterki powieści oraz we własnoręcznie haftowaną bluzkę, uszytą również z materiału utkanego przez piękną młynarzową, pokazała jak przyrządzić racuchy i ciasteczka serowe. Pieczenie odbywało się w zaaranżowanej specjalnie na potrzeby programu kuchni, która została wyposażona w znajdujące się w zbiorach Skansenu przedmioty będące niegdyś powszechnie używane w wiejskich domach. Przepis na ciastka jest tak prosty, że z pewnością każda gospodyni, nawet początkująca, poradzi sobie z ich wykonaniem, do czego serdecznie zachęcamy.

Podczas realizacji programu panią Krystynę wspierali członkowie zespołu „Sami swoi” z Twardej: Bogumiła Wiktorowicz, Anna Szafrańska, Zofia Mierzwa i Jan Sadłecki. Jedna z pań odczytywała fragmenty „Młyna na Stawkach”, a następnie zespół, po spróbowaniu wypieków, odśpiewał jedną z dawnych pieśni ludowych, śpiewaną niegdyś chętnie w naszym regionie. Wykorzystując nastrojowe wnętrza skansenowego młyna, również tutaj „Sami swoi” zaprezentowali jedną z piosenek ze swojego repertuaru, tym razem bardziej turystyczną niż ludową. Chwalili w niej piękno nadpilickiej ziemi, w tym i uroki Skansenu Rzeki Pilicy.

Program „Regionalne smaki” jest emitowany w piątki o godzinie 18.40 w TVP 3 Łódź, a odcinek realizowany w Skansenie można było obejrzeć 26 stycznia.

© Skansen Rzeki Pilicy 2005 - 2015